درجه بندی نرم افزارها


اگر در هنگام خرید بازی های کامپیوتری بر روی جلد سی دی مربوطه را نگاه کرده باشید، حتما علامت "موسسه درجه بندی نرم افزارهای سرگرمی" را دیده اید. اما شاید هیچ گاه معنای آن علامت را متوجه نشده اید. در این مقاله کوتاه سعی کرده ام تا شما را با مفهوم نشانه های مربوطه و همچنین نحوه کار موسسه به صورت بسیار ساده، آشنا سازم.

موسسه درجه بندی نرم افزارهای سرگرمی که در سال 1994 تاسیس شده است یک موسسه استاندارد محصولات چند رسانه ایست که سالانه به طور متوسط 1000 بازی تولید شده را بر اساس محتویات آنها با 2 برچسب درجه بندی می کند: برچسب اول که نشانه درجه مربوطه می باشد( این نشانه در قسمت جلوی بسته بندی نرم افزار درج می شود) و برچسب دوم که مربوط به توضیحات بیشتر پیرامون درجه بندی برای خریدار می باشد که در قسمت پشت بسته بندی نرم افزار بازی درج می شود. درجه بندی بازی ها بر اساس لیستی از شرایط و ضوابط مربوطه می باشد که قبلا به عنوان فهرست ارزشیابی تصویب شده اند، مورد بررسی قرار گرفته و در انتها به آنها درجه ای اختصاص می یابد. از جمله این ضوابط می توان به وجود یا عدم وجود خشونت، وجود تصاویر سکسی و پورن، استفاده یا عدم استفاده از هرگونه تصاویر مشروبات الکلی و سیگار و یا مواد مخدر، هرگونه دیالوگ و یا تصویر از قماربازی، وجود یا عدم وجود برهنگی، نام برد. اکنون، آنچه در  قسمت ذیل می خوانید شرح کامل نشانه های مورد استفاده بر روی محصولات درجه بندی شده  می باشد:

EC - مطابق این درجه بندی، بازی کامپیوتری مورد نظر برای سنین 3 سال به بالا مورد استفاده است. سرگرمی و بازی مورد نظر دارای محتویات مناسبی برای سنین مربوطه می باشد که والدین را از نگرانی نظارت بر محتویات بازی مربوطه بی نیاز می کند.

 

Everyone - مطابق این درجه بندی، بازی کامپیوتری مورد نظر برای سنین 6 سال به بالا مورد استفاده است. محتویات این درجه بندی می تواند شامل خشونت بسیار کم و یا شیطنت های زیرکانه در بازی باشد!

 

Teen - مطابق این درجه بندی، بازی کامپیوتری مورد نظر برای سنین 13 سال به بالا مورد استفاده است. محتویات این درجه بندی می تواند شامل خشونت و یا صحبت و گفتار تا حدی رکیک نیز باشد

 

Mature - مطابق این درجه بندی، بازی کامپیوتری مورد نظر برای سنین 17 سال به بالا مورد استفاده است. محتویات این درجه بندی می تواند علاوه بر خشونت و گفتار رکیک شامل صحنه های سکسی نیز باشد.

 

Adults - مطابق این درجه بندی، بازی کامپیوتری مورد نظر برای سنین 18 سال به بالا مورد استفاده است و به هیچ عنوان برای سنین زیر 18 سال توصیه نمی شود. این رده هرگونه تصویر و فیلم پورن را نیز شامل می شود.

 

Rating Pending - بدین معناست که محصول مورد نظر هنوز در مرحله امیتاز دهی و درجه بندی ست و هیچ درجه ای به آن اختصاص داده نشده است. این محصولات بعد از باز بینی و بررسی در آینده نزدیک دارای درجه مربوطه می شوند.

 

منابع:
1- لیست کاملی از ضوابط که برای درجه بندی به یک محصول مورد بررسی قرار می گیرد.
2- سوالات مطرح شده از سازمان ESRB در مورد درجه بندی ها و سایر موارد موثر در ارزش یابی.

  
نویسنده : حسين قره ; ساعت ۱۱:٥٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٧ بهمن ،۱۳۸٢